شناخته‌شده‌ترین تکنولوژی‌ها برای پرفورمنس بهتر خودرو

برای خودروهای پرفورمنس چیزهایی زیادی از آغاز قرن ۲۱ تغییر کرده است. تکنولوژی فاصله‌ی بین احتراق و کامپیوتر را پر کرده و درهایی را روی ایده‌های جدید و جالب باز نموده است. هرچند تکنولوژی‌های زیادی هستند که با اندکی اغماض اخیراً به وجود آمده و مردم درباره‌ی آن‌ها خیلی اطلاعی ندارند.

در این نوشته برآنیم تا ۵ نمونه از شناخته‌شده‌ترین ارتقاها، ایده‌ها و تئوری‌ها برای بهبود پرفورمنس را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

پیشرانه هیبرید

 پرفورمنس بهتر خودرو

پرفورمنس بهتر خودرو


بله پیشرانه‌ی هیبرید یکی از بهترین مزیت‌های تکنولوژیکی برای صنعت خودرو و مخصوصاً بخش پرفورمنس است. این تکنولوژی ممکن است عجیب و یا متفاوت به نظر بیاید زیرا اکثر مردم فکر می‌کنند که از هیبرید به خاطر حفظ درختان و کودکان خردسال استفاده می‌کنند…نه! پاسخ این است: شما از هیبرید استفاده می‌کنید چرا که قدرت آنی را تحویل می‌دهد. ما این نتایج را در هنگام معرفی مدل کاملاً الکتریکی تسلا مدل S با شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت ۲.۸ ثانیه دیده‌ایم. این رکورد سریع است اما مشکل تسلا این است که مردم می‌خواهند سریع‌تر از ۹۶ کیلومتر در ساعت حرکت کنند. پس چه باید کرد؟ خب در این مورد می‌توانید نگاهی به پیشرانه‌ی خودروهایی چون فراری، مک لارن و پورشه بیندازید.

آئرودینامیک فعال

 پرفورمنس بهتر خودرو

پرفورمنس بهتر خودرو


بخش فعال به معنی قطعاتی از خودرو است که در واقع به منظور تفاوت ایجاد کردن در تأثیرات آئرودینامیک جابجا شده و حرکت می‌کنند. این ایده همانند کنترل کشش برای سالیان طولانی مطرح بوده و پورشه ۲۰ سال است که از این مزیت برای ارتقای کارایی خودروهای خود سود می‌برد.

پورشه توربو S بال عقب و نمای جلویی خاصی دارد که بسته به سرعت خودرو و به منظور ایجاد حداکثر چسبندگی و به حداقل رساندن مقاومت در برابر باد فعال می‌شوند. زاویه‌ی بادی که اطراف خودرو را احاطه می‌کند در تخمین میزان تنظیم این قطعات حیاتی است. هرچند با داشتن کامپیوتری که به‌صورت اتوماتیک تنظیمات را انجام می‌دهد، خودرو می‌تواند در حد میلی‌ثانیه وضعیت خود را تغییر دهد.

گیربکس دوکلاچه

پرفورمنس بهتر خودرو

پرفورمنس بهتر خودرو


این گیربکس بسیار بهتر از نسخه‌ی دستی است و تعویض‌ها را آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌دهد. تکنولوژی دوکلاچه در فرمول ۱ به شهرت رسیده است. این تکنولوژی مبدل گشتاور داخل پیشرانه‌ها را حذف کرده و با آنچه که دقیقاً نامیده می‌شود یعنی دو کلاچ کار خود را انجام می‌دهد. یک کلاچ دنده‌های فرد را نگاه داشته و دیگر می‌تواند دنده‌های زوج و عقب را درگیر نماید.

پرفورمنس بهتر خودرو

پرفورمنس بهتر خودرو


و با وجود دو کلاچ، زمانی که شما یکی را درگیر می‌کنید دیگری قبلاً دنده‌ی بعدی را آماده کرده است. جالب است که این گیربکس کاملاً سریع‌تر بوده و استفاده‌ی آسان تری دارد اما مشتاقان واقعی هنوز هم نسخه‌های دستی را ترجیح می‌دهند. برای بسیاری از افراد گیربکس دستی احساس متصل شدن به خودرو را ایجاد می‌کند.

سیستم بازیابی انرژی (ERS)

 پرفورمنس بهتر خودرو

پرفورمنس بهتر خودرو


همانند بسیاری از ابداعات خلاقانه‌ی دیگر، سیستم بازیابی انرژی نیز از فرمول ۱ پیدا شده است. این تکنولوژی که به‌طور رسمی سیستم بازیابی انرژی جنبشی KERS نامیده می‌شود، انرژی حاصل از نیروی ترمزگیری را جمع نموده و در محل مرکزی ذخیره می‌کند و سپس به راننده اجازه می‌دهد تا از این انرژی ذخیره‌شده در هنگام شتاب گیری استفاده نماید. این انرژی اضافی تقویت‌کننده بوده و مزیتی را در هنگام سبقت‌گیری ایجاد می‌کند. حالا ERS عموماً در خودروهای هیبریدی و تراک‌ها استفاده می‌شود اما روش‌های متفاوتی دارد. برای نمونه، ب‌ام‌و X5 هیبرید انرژی را در هنگام ترمزگیری جمع کرده و آن را به پیشرانه‌ی الکتریکی انتقال می‌دهد. بسته به تنظیماتی که راننده انتخاب می‌کند، خودرو هم می‌تواند انرژی را برای شارژ پیشرانه‌ی الکتریکی بکار گیرد و یا این انرژی ذخیره شده مستقیماً به منظور صرفه‌جویی در مصرف سوخت در زمان استفاده از پیشرانه‌ی احتراق داخلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ترمزهای سرامیک کربنی

پرفورمنس بهتر خودرو

پرفورمنس بهتر خودرو


ترمزهای سرامیکی حدود ۱۵ سال است که وجود دارند. هنوز هم خودروهایی همچون پورشه GT3 جدید را بدون استفاده از این ترمزها می‌بینید. ترمزهای سرامیک کربنی یا کامپوزیت سرامیکی برای تغییر بازی در مبحث پرفورمنس طراحی شده‌اند. این ترمزها سه مزیت نسبت به نمونه‌های فولادی دارند: کارایی بهتر در دماهای بسیار بالا، ایجاد آلودگی و غبار ترمز کمتر و داشتن نصف وزن نمونه‌های مرسوم. این ترمزها گران‌قیمت هستند اما مزیت‌های آن زیاد است. در ترمزهای معمولی، گرمای تولید شده موجب جوشیدن روغن شده و حس و قدرت ترمز گیری کاهش می‌یابد. با روتورهای سرامیک کربنی این گرما قبل از رسیدن به روغن ترمز سرکوب شده و بنابراین شما عملکرد بالاتری را شاهد خواهید بود.

درحالی‌که اکثر مردم این اصطلاحات و واژه‌ها در مورد تکنولوژی‌های مربوط به کارایی خودرو شنیده‌اند اما بخش اعظمی از آن‌ها هنوز هم آشنایی چندانی با این موارد ندارند. این خودروها شبیه کاماروها و موستانگ‌های قدیمی پدران ما نیستند. خودروهای پرفورمنس امروزی به‌طور شگفت‌انگیزی پیچیده، بدیع و با تجهیزات هستند. دلیل واقعی بهای گران این خودروها به خاطر طراحی زیبا، رنگ و مواردی از این قبیل نیست بلکه به خاطر پیشرفته بودن آن‌ها است. این خودروها تکنولوژی را به سمت جلو می‌رانند و بر این ایده که نمی‌توانید هرگز به حد کافی سریع برانید خط بطلان می‌کشند…

منبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *