چرا تویوتا علاقه‌ای به تولید خودروهای الکتریکی ندارد؟

خودروهای الکتریکی

خودروهای الکتریکی تویوتا

چند سالی است که تویوتا خودروهای الکتریکی شده‌ی مشهوری را تولید می‌کند. البته این محصولات از نوع هیبریدی مرسوم هستند نه الکتریکی. همچنین این خودروساز ژاپنی از مدل پلاگین هیبریدی پریوس پرایم رونمایی کرده و اگرچه این خودرو اولین محصول پلاگین هیبریدی تویوتا نیست اما قطعاً موفق‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. تویوتا همچنین چند سالی است که روی خودروهای هیدروژن سلول سوختی تمرکز داشته و خودروهای تمام الکتریکی را کنار گذاشته است. هم‌اکنون تویوتا می‌گوید خودروی الکتریکی را هنوز عرضه نخواهد کرد چراکه نمایندگی‌ها نمی‌توانند آن‌ها را بفروشند.

خودروهای الکتریکی

خودروهای الکتریکی تویوتا

ما می‌توانیم به تویوتا به خاطر تحلیل بازار و صبر برای تولید محصول الکتریکی بهتر تبریک بگوییم. این در حالی است که یکی از بزرگ‌ترین رقبا یعنی هوندا محصول الکتریکی کلاریتی را در آمریکا عرضه کرده است. این خودرو تنها برای لیزینگ در دسترس بوده و سقف تولید آن بسیار پایین است. هیوندای و کیا نیز محصولات الکتریکی را تولید می‌کنند ولی خب سطح عرضه‌ی آن‌ها نیز محدود است.

برنامه‌ی تویوتا تازگی ندارد. در واقع این روش را تقریباً تمامی خودروسازان خارجی حاضر در آمریکا نیز در پیش گرفته‌اند. مدیر تویوتای آمریکای شمالی می‌گوید:

اگر نمایندگی‌های ما احساس می‌کردند تقاضای زیادی برای خودروهای الکتریکی وجود دارد ما قبلاً خودروهای تمام الکتریکی را تولید کرده بودیم. اگر یادتان باشد راو ۴ الکتریکی یکی از اولین خودروهای الکتریکی بازار آمریکا بوده است؛ بنابراین این تکنولوژی در دسترس ما بوده اما همانند هر موضوع دیگری در اقتصاد، اگر تقاضا پایین باشد دلیلی برای تولید بالا وجود نخواهد داشت.

تویوتا قبلاً نسخه‌ی الکتریکی راو ۴ را عرضه کرده و البته هم‌اکنون بازنشسته شده است. هالیس اما تأیید کرده تویوتا بررسی تکنولوژی‌های جدید قوای محرکه را کنار نگذاشته است.

خودروهای الکتریکی

خودروهای الکتریکی تویوتا

او خاطرنشان ساخته است:

اما من می‌گویم سرمایه‌گذاری روزانه در تکنولوژی سلول سوختی، الکتریکی، پلاگین هیبریدی و هیبریدی وجود دارد؛ و هر ۴ بخش استراتژی الکتریکی سازی ما همچنان پیش خواهند رفت. ما طیف وسیعی از محصولات و قوای محرکه‌ی متنوع خواهیم داشت؛ اما فعلاً دلیلی برای مسابقه در این بازار وجود ندارد.

اگر خودروسازان زمینه را برای عرضه  این خودروها مناسب ببینند و آن‌ها را با قیمت مناسب عرضه کنند نتایج سورپرایز کننده‌ای خواهیم دید. البته تنها راه برای دانستن این موضوع صبر است.

منبع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *